Instytut Tomistyczny

Spotkanie z kard. Dominikiem Duką OP
sobota, 14 marca 2015 r.

Klasztor św. Józefa wraz z Instytutem Tomistycznym zorganizowali spotkanie z arcybiskupem Pragi i prymasem Czech, kard. Dominikiem Duką OP.

Spotkanie na Służewie było swoistym wstępem do uroczystości nadania kardynałowi Duce doktoratu honoris causa przez Papieski Wydział Teologiczny w Warszawie. Obecny Prymas Czech, więzień polityczny w czasach reżimu komunistycznego, przyjaciel zmarłego prezydenta Vaclava Havla, jest dzisiaj jednym z niekwestionowanych autorytetów społecznych w swoim kraju.

Kard. Duka modlił się w kościele na Służewie i wygłosił kazanie podczas Mszy św. konwentualnej o godz. 12.00. O przewodniczenie wspólnej modlitwie w słowie wprowadzenia poprosił o. Paweł Krupa OP, dyrektor Instytutu Tomistycznego. Natomiast na zakończenie Eucharystii słowo wdzięczności i radości ze spotkania skierował proboszcz parafii, o. Witold Słabig OP.Po południu w auli o. Jacka Woronieckiego w klasztorze kard. Duka opowiedział o ciekawych i skomplikowanych dziejach Kościoła w Czechach. Mówił także o współczesnych problemach, z jakimi stykają się katolicy w tym kraju. W spotkaniu wzięło udział kilkadziesiąt osób, w tym również mieszkający w Warszawie Czesi.

Prezentujemy nagranie z tego spotkania.