Instytut Tomistyczny

Denys Turner, Tomasz z Akwinu. Portret
Nowa publikacja IT i Wydawnictwa W Drodze

Nakładem Wydawnictwa „W drodze” i Instytutu Tomistycznego ukazała się właśnie książka Denysa Turnera Tomasz z Akwinu. Portret, wydana jako piąty tom serii „Dominikańska Biblioteka Teologii”.

Sam autor tak opisuje swe dzieło:

„W tej krótkiej książce zawarłem zarys portretu człowieka i jego umysłu, a także, na ile to możliwe, jego duszy. To portret Tomasza z Akwinu, wykonany szybkimi kreskami szkic jego sylwetki, który przesadnie i nieproporcjonalnie uwydatnia parę cech, a wiele więcej całkiem pomija. A zatem karykatura. Jednak karykatura nie zawsze oznacza zniekształcenie, jeśli potrafi przynajmniej wydobyć pewne znaczące cechy jakiejś postaci, uwolnione od nadmiaru szczegółów” (ze wstępu).

Książka Denysa Turnera skierowana jest zatem do wszystkich chcących choć trochę lepiej zrozumieć św. Tomasza z Akwinu, będącego zdaniem autora kimś na miarę Dantego, Platona czy Szekspira – postaci, które pozostawiły po sobie „przekonująco i całościowo przepracowany wszechświat myśli”. Jednocześnie św. Tomasz jest kimś nieuchwytnym, wręcz niewidzialnym: w swojej twórczości nie uwidacznia swej osobowości, całkowicie kryjąc się za własnym tekstem:

„Kiedy Tomasz pisze jako nauczyciel, dba o to, by ostatnią rzeczą, na której będziemy się skupiać, ucząc się uprawiać teologię, był on sam. Tak naprawdę nie ma własnego stylu; kiedy go czytamy, odnosimy wrażenie, że niczego, co pisze, nie traktuje jako swojej własności – dlatego aby przyswoić sobie jego teologię, nie musimy brnąć przez trudny etap dogadywania się z narzucającą się osobowością autora. Widzimy tu zatem paradoks: mając do czynienia właśnie z kimś takim, odczuwamy największą chęć, by się dowiedzieć, jak on tego dokonał. Jakim człowiekiem jest ktoś, kto zostawia nam tak bogatą spuściznę pisarską, a tak niewiele z niej może wykorzystać jego biograf, nie mówiąc już o hagiografie?”

Turner próbuje więc przebić się przez tę zasłonę, czyniąc to jednak w sposób możliwie najbardziej przystępny dla czytelnika.

Zajrzyj do spisu treści

Denys Turner to brytyjski filozof i teolog, emerytowany profesor Uniwersytetu Yale, który wykładał także m.in. na uniwersytetach w Cambridge, Birmingham i Bristolu. Specjalizuje się w teologii średniowiecznej (zwłaszcza w tradycji „teologii mistycznej”), filozofii religii, teorii społecznej i politycznej oraz filozofii moralnej. Jest autorem takich książek jak: Marxism and Christianity (1983), Eros and Allegory (1995), The Darkness of God (1995) oraz Faith, Reason and the Existence of God (2004); napisał także poczytną biografię Julianny z Norwich (2011).

Seria “Dominikańska Biblioteka Teologii” powstała w 2014 r. i pierwotnie była wydawana przez Fundację „Dominikańskie Studium Filozofii i Teologii”, zaś obecnie pracę nad nią kontynuują Instytut Tomistyczny i Wydawnictwo „W drodze”. Została powołana do istnienia by udostępnić polskiemu czytelnikowi najwybitniejsze współczesne dzieła należące do klasycznego nurtu teologii, zwłaszcza te mieszczące się w tradycji tomistycznej. Jak dotąd ukazały się w niej książki:

  • Gilles Emery, Teologia trynitarna św. Tomasza z Akwinu (2014);
  • Robert Sokolowski, Bóg wiary i rozumu. Podstawy chrześcijańskiej teologii (2015);
  • Max Seckler, Zbawienie w historii. Teologia historii w nauce św. Tomasza z Akwinu (2015);
  • Matthew Levering, Pismo Święte i metafizyka. Tomasz z Akwinu i odnowa teologii trynitarnej (2016).

Książka Tomasz z Akwinu. Portret dostępna jest na stronie Wydawnictwa „W drodze”.