Instytut Tomistyczny został założony przez Polską Prowincję Zakonu Kaznodziejskiego w 1958 r. z inicjatywy kard. Stefana Wyszyńskiego. Pierwotnie jego działalność skupiała się na zbieraniu i porządkowaniu informacji na temat badań teologicznych na Zachodzie (tak by umożliwić polskim badaczom, żyjącym „za żelazną kurtyną”, kontakt z tym, co działo się w naukach teologicznych na świecie). Z czasem Instytut rozwinął własne projekty naukowe i wydawnicze, stając się głównym ośrodkiem badawczym polskich dominikanów.
Obecnie Instytut prowadzi szereg prac badawczych, edytorskich i translatorskich związanych ze studiami nad historią teologii, w tym zwłaszcza nad spuścizną św. Tomasza z Akwinu oraz teologią średniowieczną. Wśród głównych projektów realizowanych przez Instytut wymienić należy:
- wydawanie publikacji poświęconych filozofii i teologii, ukazujących się obecnie w dwóch seriach: Seria Instytutu Tomistycznego – Teksty i Studia (prace polskich autorów) oraz Dominikańska Biblioteka Teologii (polskie tłumaczenia wybitnych dzieł zachodnich, wydawane we współpracy z Wydawnictwem W drodze),
- wydawanie „Przeglądu Tomistycznego” – renomowanego rocznika poświęconego teologii, filozofii i mediewistyce;
- organizowanie wykładów otwartych, na których prelegentami są wiodący polscy i zagraniczni tomiści oraz teologowie;
- organizowanie seminariów naukowych dla pasjonatów dzieł św. Tomasza z Akwinu;
- gromadzenie Polskiej Bibliografii Tomistycznej – bazy danych uwzględniającej wszystkie wydane w Polsce prace na temat św. Tomasza z Akwinu oraz szeroko rozumianego tomizmu;
- prowadzenie specjalistycznej biblioteki teologicznej, tomistycznej i mediewistycznej.
Więcej informacji o Instytucie Tomistycznym i jego działalności znaleźć można na jego stronie internetowej: it.dominikanie.pl.