Mamy ogromną przyjemność zaprosić Państwa na wykład prof. Eleonore Stump – wybitnej amerykańskiej filozof, jednej z najlepszych współczesnych specjalistek w zakresie filozofii św. Tomasza z Akwinu i ogólnie tomizmu. Wykład, zatytułowany Guilt and Forgiveness (Wina i przebaczenie) odbędzie się w piątek 22 czerwca o godz. 19.00 w klasztorze oo. Dominikanów na warszawskim Służewie (ul. Dominikańska 2).
Wykład poświęcony będzie Tomaszowemu podejściu do kwestii przebaczenia. Czy jesteśmy do jego udzielania zawsze zobowiązani? Czym różni się ono od pojednania? Czy pokuta i zadośćuczynienie są konieczne do tego, by przebaczenie mogło zostać udzielone? Zagadnienia te będą rozważane m.in. na przykładzie historii zaczerpniętej z książki Słonecznik, autorstwa Szymona Wiesenthala, opowiadającej o więźniu obozu koncentracyjnego, który odmówił przebaczenia umierającemu niemieckiemu żołnierzowi, gnębionego poczuciem winy za zbrodnie popełnione na ludności żydowskiej. Innym rozważanym przypadkiem będzie historia Johna Newtona, duchownego anglikańskiego i autora pieśni Amazing Grace, który za młodu był handlarzem niewolników. Czy z perspektywy tomistycznej ów niemiecki żołnierz oraz Newton mogli liczyć, że ich wina zostanie zmazana, a oni sami przywróceni do pełnej jedności z ludzką społecznością?
Prof. Eleonore Stump jest obecnie profesorem filozofii na Saint Louis University; wykładała także m.in. na Cornell University, Oberlin College, Virginia Polytechnic Institute and State University, University of Notre Dame, Australian Catholic University czy na Uniwersytecie Wuhan. Oprócz tomizmu, zajmuje się również ogólnie filozofią średniowieczną, filozofią religii, metafizyką oraz problemem zła i cierpienia. Jest autorką takich książek, jak The God of the Bible and the God of Philosophers. Aquinas Lecture (Marquette University Press 2016); Wandering in Darkness: Narrative and the Problem of Suffering (Oxford University Press 2010); Aquinas (Routledge 2003); w tym roku zaś ukaże się jej kolejne książka, Atonement (Oxford University Press, 2018).
Wykład będzie tłumaczony. Wstęp wolny.